Stan prawny na dzień: 22.01.2020 r.
Wpis na blogu nie stanowi porady prawnej. Artykuł odnosi się do ogólnej sytuacji prawnej, dlatego nie może stanowić rozwiązania dla indywidualnego problemu. Jeżeli potrzebujesz indywidualnej konsultacji, zapraszam do kontaktu.
Czasy się zmieniają, a ludzie dążą do poprawy swojej sytuacji życiowej, zawodowej czy finansowej. Powyższe czynniki mają także wpływ na to, że każdy z nas chce prezentować się dobrze, bardziej atrakcyjnie i dzięki temu zyskać pewność siebie czy odbudować poczucie własnej wartości. Sfera psychiczna człowieka wtedy odżywa, a my czujemy się lepiej. Nie dziwi zatem to, że na popularności zyskują zabiegi estetyczne, medycyny estetycznej czy kosmetyczne. Jeżeli prowadzisz własny gabinet kosmetologiczny czy kosmetyczny, to zależy Ci przecież na bezpieczeństwie Twoich klientów. Powinnaś jednak pamiętać także o podstawowych zasadach w tym odpowiednich dokumentach, które pozwolą Ci zabezpieczyć się prawnie w przypadku jakichkolwiek powikłań po zabiegu, gdy nie ma w tym Twojej winy. Takim dokumentem jest właśnie zgoda na zabieg. Zapraszam Cię do lektury mojego blogowego wpisu w tym temacie.
- Czym jest zabieg kosmetyczny?
W pierwszej kolejności wyjaśnię Ci, co oznacza zabieg kosmetyczny:
„to zabieg wykonywany przez uprawniony podmiot, którego celem jest zarówno usunięcie zeszpeceń powstałych w wyniku wypadków czy chorób, jak również uzyskanie konkretnego efektu estetycznego, poprawa urody i wyglądu” (tak R. Kubiak, Odpowiedzialność karna za wykonywanie zabiegów kosmetycznych. Zagadnienia teorii i praktyki, Kraków 2012, s. 11).
Podstawowa zasada jaka Cię obowiązuje, to przede wszystkim ta, że zabieg nie może być szkodliwy dla zdrowia klienta.
- Ankieta przed przystąpieniem do zabiegu
Przed przystąpieniem do zabiegu, powinnaś uzyskać od Klienta informacje dot. stanu jego zdrowia, które wykluczą przeciwskazania do jego przeprowadzenia. Klient może mieć np. uczulenia na składnik preparatu lub w nieodległym czasie przechodził podobny zabieg, a upływ czasu między tymi dwoma zabiegami byłby zbyt krótki itp.
Pamiętaj, żeby skutecznie zabezpieczyć swoje interesy, taka ankieta powinna mieć formę pisemną.
W treści takiej ankiety, dobrze jest zawrzeć formułkę: Oświadczam, że zdaję sobie sprawę z konsekwencji w przypadku podania nieprawdziwych danych odnośnie mojego stanu zdrowia.
Ankieta, to jednak nie wszystko ……
- Świadoma zgoda na zabieg estetyczny/kosmetyczny
Jeżeli przystępujesz do wykonania zabiegu, to Twoim obowiązkiem jest uprzednio poinformować także o szczegółach tego zabiegu (mniej lub bardziej możliwych do przewidzenia), powikłaniach, zasadach postępowania po zabiegu oraz odebrać od klienta świadomą zgodę na zabieg.
Kompleksowa zgoda na zabieg kosmetyczny lub estetyczny, a w niej informacje:
a) jaki jest cel przeprowadzania zabiegu,
b) opis metody i poszczególne etapy przeprowadzenia zabiegu,
c) opis reakcji organizmu na zabieg,
d) jakie są możliwe następstwa i przeciwskazania do zabiegu,
e) o ryzyku, jakie zabiegi ze sobą niosą.
Nie możesz odebrać takiej zgody po zabiegu. Wykonując zabieg, musisz posiadać wszystkie niezbędne dokumenty, które potwierdzą, że masz wiedzę i odpowiednią praktykę w przeprowadzaniu takich zabiegów.
Podsumowując:
„Zgoda na zabieg musi pochodzić od zainteresowanego zabiegiem lub innego uprawnionego podmiotu (w przypadku małoletnich dzieci). Musi zostać udzielona świadomie i z pełnym rozeznaniem. Wymóg ten pociąga za sobą szeroki obowiązek informacyjny. Zgoda musi być szczegółowa i powinna zawierać kluczowe kwestie związane z przeprowadzanym zabiegiem. Musi być dobrowolna oraz wyrażona we właściwej formie” (tak R. Kubiak, Zgoda zainteresowanego jako okoliczność powodująca legalność czynności czysto kosmetycznych, „Prawo i Medycyna” 2014, nr 3-4, s. 58-63).
Zgoda podobnie jak ankieta, o której wspominałam wyżej, powinna mieć formę pisemną.
Bardzo ważne jest też posługiwanie się w treści takiego dokumentu właściwie dobranym słownictwem. Nie możesz posługiwać się pojęciami wiążącymi się z wykonywaniem zabiegów leczniczych, medycznych zastrzeżonych dla lekarzy np. zabieg leczniczy czy pacjent.
Powyższy artykuł przedstawia w dużym uproszczeniu, co powinna zawierać zgoda i jak prawidłowo przygotować treść takiego dokumentu. Jeżeli nadal masz wątpliwości, to podziel się swoim komentarzem lub napisz do mnie.
Dziękuję Ci za Twój poświęcony czas i uwagę:)
0 komentarzy