Co ma zrobić pracodawca z pismem od firmy pożyczkowej dot. żądania potrącenia rat pożyczki z wynagrodzenia zatrudnionego?

utworzone przez | 18 czerwca 2020 | Prawo dla Biznesu | 2 Komentarze

Zgoda pracownika na potrącenia z wynagrodzenia

Stan prawny na dzień: 18.06.2020 r.

Wpis na blogu nie stanowi porady prawnej. Artykuł odnosi się do ogólnej sytuacji prawnej, dlatego nie może stanowić rozwiązania dla indywidualnego problemu. Jeżeli potrzebujesz indywidualnej konsultacji, zapraszam do kontaktu.

 

Rynek usług pożyczkowych w naszym kraju kwitnie. Ludzie wpadają w spiralę długu, od jednej pożyczki do następnej i tak dalej. Ostatnio klient przesłał mi bardzo „ciekawą konstrukcję” – pismo firmy pożyczkowej z dyspozycją dokonywania potrąceń z wynagrodzenia za pracę, osoby zatrudnionej u klienta. Miało to związek z podpisaniem przez tego pracownika przy zawieraniu umowy pożyczki, oświadczenia, że wyraża zgodę, w przypadku braku terminowej płatności rat pożyczki, na dokonywanie miesięcznych potrąceń z wynagrodzenia przysługującego mu względem pracodawcy (zleceniodawcy). Pojawia się pytanie, czy przedsiębiorca ma obowiązek dokonywania takich potrąceń? Odpowiedź znajdziesz w moim dzisiejszym artykule.

Bądź na bieżąco!:)

Informacje o nowych artykułach wprost na Twojego maila. W prezencie otrzymasz wzór legalnej stopki e-maila firmowego.

Podaj swój adres e-mail w celu realizacji usługi newslettera, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o moich promocjach i ofertach.

Informację o przetwarzaniu Twoich danych osobowych znajdziesz w Polityce Prywatności. 

Please wait...

Dziękuję!:)

Wszystko przebiegło prawidłowo. W ciągu kilku minut otrzymasz ode mnie e-mail z dokumentem.

Jeżeli wiadomość nie dojdzie w ciągu kilku minut i nie ma jej w spamie, najpewniej Twój adres e-mail jest nieprawidłowy lub zawiera literówkę. Jeśli tak się stało, napisz do mnie na o.zarzecka@kancelaria-oz.pl.

 

Niestety na przedsiębiorców czyha wiele pułapek, a brak znajomości prawa czy też uleganie presji nieuczciwego podmiotu, może sprowadzić na niego kłopoty.

 

  • Dyspozycja zatrudnionego na potrącenie z jego wynagrodzenia na rzecz firmy pożyczkowej, ważna czy nieważna?

 

Będąc pracodawcą, pewnie spotkałeś się z sytuacją, gdy komornik przesłał do Ciebie tzw. zajęcie wierzytelności i wezwał do przekazywania wynagrodzenia pracownika (zleceniobiorcy) na konto komornika (pamiętaj o przepisach dot. kwot wolnych od potrąceń).

 

Możesz pomyśleć, że w przypadku pisma od firmy pożyczkowej powinieneś postąpić podobnie. Tym bardziej, gdy otrzymujesz podpisaną przez zatrudnionego dyspozycję przekazywania wynagrodzenia, a firma pożyczkowa twierdzi, że jest to zgodne z przepisami prawa pracy, a w dalszej części opisuje konsekwencje prawne, gdy nie wywiążesz się z tego obowiązku.

 

Co więcej, czytając treść oświadczenia pracownika (zleceniobiorcy) trafiasz na zdanie, że jest ono „NIEODWOŁALNE do czasu spłacenia całości pożyczki oraz świadczeń z nią związanych, wynikających z warunków zawartej Umowy pożyczki gotówkowej”.

 

Zastanawiasz się (zastanawia się Twoja kadrowa), co z tym zrobić. Jak postąpić, żeby nie narazić się na jakieś negatywne konsekwencje.

 

W pierwszej kolejności potwierdzam, istnieje przepis, który pozwala na dokonywanie potrąceń z wynagrodzenia pracownika (tożsamo można odnieść to też do zleceniobiorcy). To art. 91 kodeksu pracy. Akcentuje on, że do takich potrąceń wymagana jest wyraźna zgoda pracownika na piśmie.

 

Pamiętaj jednak, że zgoda to oświadczenie woli, które może być w każdym czasie odwołane. Dlatego absolutnie nie sugeruj się dyspozycją na rzecz firmy pożyczkowej, która wskazywałaby na brak możliwości odwołania tej dyspozycji.

 

Odpowiadając na pytanie: dyspozycja jest WAŻNA, ale pracownik może ją odwołać.

 

  • Co ma zrobić pracodawca?

 

  1. Niech Twój pracownik sporządzi na piśmie oświadczenie, że odwołuje swoje oświadczenie o wyrażeniu zgody na dokonywanie potraceń ze swojego wynagrodzenia na rzecz firmy pożyczkowej (niech dokładnie opisze z jaką umową pożyczki ma to związek). Jako podstawę prawną wskazuje art. 91 kodeksu pracy. Takie oświadczenie wysyła listem poleconym, najlepiej za potwierdzeniem odbioru na adres firmy pożyczkowej (jak najszybciej).
  2. Następnie sporządzasz pismo, w którym wskazujesz, że Twój pracownik cofnął swoją zgodę na dokonywanie potrąceń ze swojego wynagrodzenia. Skoro brak jest podstawy prawnej do spełnienia żądania firmy pożyczkowej (odpadła podstawa prawna z art. 91 kodeksu pracy), to nie masz prawa dokonywać żadnych dyspozycji na rzecz firmy pożyczkowej. Załączasz także do pisma kserokopię oświadczenia pracownika o cofnięciu zgody. Wysyłasz pismo listem poleconym na adres firmy pożyczkowej.

Warto wskazać na pogląd, wyrażony w komentarzu do art. 91 § 1 kodeksu pracy (Jaśkowski Kazimierz, Maniewska Eliza, Komentarz aktualizowany do Kodeksu pracy LEX/el. 2020 – komentarz, stan prawny: 10 maja 2020 r., inne wydania 36):

Potrącanie na wniosek pracownika należności na rzecz osób trzecich (np. rat pożyczek bankowych) nie jest obowiązkiem pracodawcy wynikającym z prawa pracy. Zależy to od jego uznania. Wyjątkiem jest obowiązek pobrania przez pracodawcę składki związkowej na pisemny wniosek zakładowej organizacji związkowej i za pisemną zgodą pracownika. Od 1.01.2019 r. ten obowiązek pracodawcy obejmuje także inne osoby wykonujące pracę zarobkową w rozumieniu art. 11 pkt 1 ustawy o związkach zawodowych.

 Liczę, że te informacje będą dla Ciebie przydatne i już wiesz co masz zrobić, gdy otrzymasz takie pismo od firmy pożyczkowej.

 

Dziękuję za Twoją uwagę i zachęcam do podzielenia się swoją opinią w komentarzu:)

Udostępnij

2 komentarze

  1. Krystyna

    Dziękuję za wyjaśnienie, jasno i konkretnie!

    Odpowiedz
    • Oktawia Zarzecka

      Pani Krystyno dziękuję za pozytywną opinię!

      Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Udostępnij

Tagi wpisu

Kategorie

Popularne wpisy